Sapiegų giminės dokumentai/ Autorių kolektyvas Padidinti

Sapiegų giminės dokumentai/ Butėnas D. (sudarytojas)

Panaudotas

Lietuvių k., Lietuvos archyvų departamentas, 1995 m., 74 p. 16 il., mink. virš.

Smulkiau

Šiuo metu prekės neturime

Už šią prekę premijos taškai neskiriami.


2,60 €

Apie prekę

Fondo aprašas. F.Nr. 1292

Sapiegų galybę ir įtaką LDK vidaus ir užsienio politikoje liudija faktai: per 400 metų net 51 Sapiegų giminės atstovas buvo aukštas valstybės pareigūnas, iš jų 30 – Lietuvos senatoriai, net 11 – LDK kancleriai ir pakancleriai, tai yra faktiniai LDK vyriausybės vadovai. Sapiegų giminėje būta keturių vyskupų. Eitų svarbiausių pareigybių Lietuvoje skaičiumi Sapiegos nusileido tik kunigaikščiams Radviloms.

Tyrinėtojai nesutaria dėl kunigaikščių Sapiegų kilmės. Pasak istoriko, humanitarinių mokslų daktaro Eugenijaus Saviščevo, LDK diduomenės tyrimai rodo, jog XIV ir XV a. sandūroje valdžios aparatas Lietuvoje buvo gana uždaras, jį sudarė tik didžiųjų kunigaikščių kilminės giminės atstovai ir Gediminaičių aplinkos keli artimiausi žmonės. Todėl nuostabą kelia tai, kaip rusėnų kilmės bajorai, atvykę iš niekam nežinomų Smolensko pakraščių, XV a. antroje pusėje galėjo įsitvirtinti Valdovo rūmų kanceliarijoje.

Patys Sapiegos save kildino iš Gediminaičių dinastijos ir buvo sukūrę legendą apie giminės kelią iš Lietuvos į Smolensko kraštą, o iš ten – atgal į Lietuvą, tiesiai į Valdovo rūmus. Nuo Mindaugo laikų, ypač Lietuvą valdant pirmiesiems Gediminaičiams, didieji kunigaikščiai plėtė valdžią rytinėse slavų teritorijose. Istoriko dr. E. Saviščevo teigimu, jie ten įtvirtindavo siunčiamus valdančiosios dinastijos atstovus ar LDK didikus, kurie ilgainiui surusėdavo ir priimdavo stačiatikybę kaip tuo metu labiau pažengusios bizantiškosios kultūros atributą.

Tai buvo patraukli ir patogi pagonybės alternatyva, gyvavusi uždarose bendruomenėse. Tai, kad iš Smolensko atvykę Sapiegų giminės pradininkai ir vėlesni atstovai įsitvirtino Valdovo rūmų kanceliarijoje, rodo jų paslaugų poreikį, išsilavinimo lygį ir gebėjimus pasitarnauti: LDK valdė nemažai rusėniškų žemių, todėl slavių raštininko paslaugos rūmuose buvo naudingos. Pirmųjų Sapiegų kartų atstovai šia pareigybe ir pradėdavo politinę karjerą, kuri juos atvesdavo iki valdovo sekretorių, LDK pakanclerių, kanclerių, iždininkų, etmonų, Vilniaus vaivadų ir kitų valstybininkų rango.

Atsiliepimai

Parašyti atsiliepimą

Sapiegų giminės dokumentai/ Butėnas D. (sudarytojas)

Sapiegų giminės dokumentai/ Butėnas D. (sudarytojas)

Lietuvių k., Lietuvos archyvų departamentas, 1995 m., 74 p. 16 il., mink. virš.

30 kitos prekės toje pačioje kategorijoje: